ZDROWY I NOWOCZESNY DOM
WENTYLACJA MECHANICZNAZ REKUPERACJĄ POWIETRZA
SPRAWDZ OFERTĘ
Rekuperacja Pruszków

Rekuperacja Pruszków, więcej istotnych szczegółów znajdziecie państwo klikając w poniższy link, gdzie przygotowaliśmy najistotniejsze zagadnienia w temacie świadomego i energooszczędnego pozyskiwania świeżego powietrza domu.

Osoby zainteresowane współpracą zapraszamy do wysłania mailem z podstawowych informacji o budynku i ilości użytkowników, rzuty pomieszczeń i ich przekrój w celu wykonania bezpłatnewyceny usługi na terenie województwa mazowieckiego, lub telefon 510 810 150 w celu sprecyzowania szczegółów oferty.

 

Rekuperacja Pruszków

Rodzaje kanałów wentylacyjnych w systemach wentylacji mechanicznej z rekuperacją
Względnie niedawno w  domowej wentylacji mechanicznej z rekuperacją dominowały dwa rozwiązania - wentylacje wykonane z kanałów elastycznych oraz sztywnych. Od kilku lat rynek zdobyły systemy wentylacyjne z elastycznych kanałów z PE=HD o niewielkich przekrojach, z reguły DN75 mm. Rury z PE-HD dzięki wysokiej wytrzymałości przy małej średnicy można położyć w warstwie iermoizolacji  stropu czy pod wylewką podłogi a także poprowadzić w miejscach, gdzie nie można by dojść kanałąmi sztywnymi lub flexamo o dużej średnicy.. DN są elastyczne i wytrzymałe dzięki zewnętrznemu karbowaniu a zarazem nie stawiają dużych oporów dzięki gładkiemu wyściełeiu wewnętrznemu. Coraz częściej ta wewnętrzna warstwa jest nasycana jinami srebra co czyni ją dodatkowo odpoorną na kontaminację biologiczną. Dzięki temu, że są elastyczne, wykonanie instalacji jest dużo prostsze. W systemie tym nie występują żadne kolanka ani trójniki, a gładka powierzchnia wewnętrzna ma niskie opory przepływu powietrza. Kanały nie dość że z samej istoty konstrukcji tłumią dżwięki ewentualnie powstające w rekuperatorze, to dzięki gładkiemu liningowi są dość odporne na generowanie zawirowań (czyli szumów) w strumienu przepływającego przez nie powietrza. Z takiej konstrukcji wynika jeszcze jedna duża zaleta, można ją wyczyścić za pomocą specjalnego urządzenia czyszczącego - nieco podobnego do kominiarskiego wyciora. Daje nam to pewność, iż instalacja z PE-HD nie tylko przez wiele lat będzie niezmiennie sprawna, ale przede wszystkim bezpieczna dla użytkowników! I ostatnie lecz również istotne - instalacja z PE-HD jest najtańsza w wykonaniu i eksploatacji.

Fleksy (czyli izolowane kanały elastyczne) zyskały pewną popularność dzięki łatwiejszemu (w porównaniu do kanałów sztywnych) montażowi oraz nizszej cenie całej instalacji - także w porównaniu do kanałów sztywnych. Do podstawowych wad tego rozwiązania należą relatywnie wysokie opory instalacji - najczęściej wynik błędów montażowych niedostarecznie wykwalifikowanych instalatorów - oraz brak możliwości czyszczenia kanałów. Na dzień dzisiejszy zaletą jest tylko względnie dobre wygłuszenie instalacji oraz nizszy koszt instalacji, ale tylko w porównaniu do kanałów sztywnych.

Kanały sztywne są najczęściej stosowane w instalacjach przemysłowych cechują się wysoką wytrzymałością oraz odpornością na czynniki mechaniczne, a także małymi oporami przepływu. Teoretycznie zaletą jest możliwość czyszczenia kanałów, co niestety w praktyce w domowym zastosowaniu często jest trudne do wykonania. Kolanka, trójniki, kanały o małych średnicach, często brak możliwości wykonania otworów rewizyjnych w miejscach, w których kanały zostały ukryte w zabudowach skutkują tym, iż wyczyszczenie kanałów wentylacyjnych bardzo trudne, bądż w praktyce niewykonalne. Podstawowe wady to konstrukcja sprzyjającą propagacji wszelkich hałasów, zarówno centarali jak i szumów przepływu. Dodatkowo bardzo trudne jest wytłumienie takiej instalacji wynagające użycie dodatkowych elementów (tłumików) co dodatkowo podnosi i tak wysoki koszt jej wykonania - materiały są drogie, a kanały należy dodatkowo zaizolować termicznie i akustycznie..

 

NASI PARTNERZY
KONTAKT Z NAMI
96-500 Sochaczew
Żelazowa Wola 7a
510 810 150
rekuperacjabcs@gmail.com
KONTAKT DO NAS