ZDROWY I NOWOCZESNY DOM
WENTYLACJA MECHANICZNAZ REKUPERACJĄ POWIETRZA
SPRAWDZ OFERTĘ
Zrównoważona rekuperacja, cz. II

Rekuperacja Żyrardów, więcej istotnych szczegółów znajdziecie państwo klikając w poniższy link, gdzie przygotowaliśmy najistotniejsze zagadnienia w temacie świadomego i energooszczędnego pozyskiwania świeżego powietrza domu.

Osoby zainteresowane współpracą zapraszamy do wysłania mailem z podstawowych informacji o budynku i ilości użytkowników, rzuty pomieszczeń i ich przekrój w celu wykonania bezpłatnewyceny usługi na terenie województwa mazowieckiego, lub telefon 510 810 150 w celu sprecyzowania szczegółów oferty.

 

Zrównoważona rekuperacja, cz. II

 

Dlaczeg ważna jest zrównawożóna rekuperacja? O tym pisałęm w poprzednim wpisie. Teraz o przyczynach i skutkach niezrównoważenia wentylacji.

Kiedy przepływy powietrza wentylacyjnego nie są zrównoważone w pomieszczeniach powstaje nadciśnienie lub podciśnienie powodując, że część powietrza zamiast przez rekuperator, przepływa przez nieszczelności budynku. To powietrze nie bierze udziału w procesie odzysku ciepła zwiększając w ten sposób koszty ogrzewania powietrza wentylacyjnego.

Przyczyny:

1. Częściowo zabrudzone filtry powietrza nawiewanego

2.  Kondensacja wilgoci w wymienniku ciepła

3. Częściowo zabrudzone filtry powietrza wywiewanego

4. Oszronienie wymiennika ciepła

5. Różnica ciśnienia po stronie nawietrznej i zawietrznej budynku - gdy na nich znajduje się czerpnia i/lub wyrzutnia powietrza

6. Duże różnice temperatur powietrza pobieranego i wyrzucanegp.

 

Punkty 1, 2 dają nadciśnienie w budynku, czego są następujące skutki: zmniejszenie przepływu instalacji wywiewnej, na skutek nadciśnienia, część ciepłego powietrza zamiast przez rekuperator wpływa z budynku przez nieszczelności bezpowrotnie tracąc ciepło. mniejsza ilość powietrza ciepłego płynącego przez rekuperator oznacza mniej energii do podgrzania powietrza świeżego i w konsekwencji niższą temperaturę nawiewu.

Punkty 3,4, 6 dają podciśnienie w budynku, czego są następujące skutki: zmniejszenie przepływu instalacji nawiewnej, na skutek podciśnienia część świeżego, zimnego powietrza zamiast przez rekuperator wpływa do budynku przez nieszczelności nie ogrzewając się w procesie odzysku ciepła. To zimne powietrze obniża temperaturę w pomieszczeniach przez co wymusza zwiększenie mocy systemu grzewczego i tym samym zwiększa koszt ogrzewania, powietrze wpływające przez nieszczelności nie przepływa przez filtry rekuperatora wprowadzając do pomieszczeń zanieczyszczenia pyłowe.

 

Punkt 5 w zależności od aktualnej sytuacji będzie tworzył w budynku nadciśnienie lub podciśnienie.

 

 

żródło: wwww.thesslagreen.com
NASI PARTNERZY
KONTAKT Z NAMI
96-500 Sochaczew
Żelazowa Wola 7a
510 810 150
rekuperacjabcs@gmail.com
KONTAKT DO NAS