ZDROWY I NOWOCZESNY DOM
WENTYLACJA MECHANICZNAZ REKUPERACJĄ POWIETRZA
SPRAWDZ OFERTĘ
Rekuperacja a okap w Żelazowej Woli

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, zwana rekuperacją w Kampinosie, więcej istotnych szczegółów znajdziecie państwo klikając w poniższy link, gdzie przygotowaliśmy najistotniejsze zagadnienia w temacie świadomego i energooszczędnego pozyskiwania świeżego powietrza domu.

Osoby zainteresowane współpracą zapraszamy do wysłania mailem z podstawowych informacji o budynku i ilości użytkowników, rzuty pomieszczeń i ich przekrój w celu wykonania bezpłatnewyceny usługi, lub telefon 510 810 150 w celu sprecyzowania szczegółów oferty.

Rekuperacja a okap w Żelazowej Woli

Podłączenie okapu kuchennego do rekuperatora nie jest dobrym pomysłem. Co więcej, okapu nadkuchennego nie należy podłączać do instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła z dwóch powodów – zanieczyszczenia filtrów i wymiennika w rekuperatorze oraz ograniczonej wydajności wentylacji. Podczas gotowania i smażenia powstaje para wodna, a także unoszone wraz z powietrzem cząsteczki tłuszczu. Część tłuszczu zatrzymuje się na filtrze siatkowym, lecz reszta przenosi się do centrali wentylacyjnej, gdzie powoduje szybkie zmniejszenie przepustowości filtra i konieczność częstej jego wymiany, ponadto osiada na wymienniku, zmniejszając efektywność wymiany ciepła. Przy tym odkłada się na całej długości kanału wywiewnego, tworząc dobrą pożywkę do rozwoju zanieczyszczeń biologicznych.
 
Pod względem krótkotrwałych wymagań wentylacyjnych, w kuchni powinna zachodzić znacznie intensywniejsza wymiana powietrza niż w innych pomieszczeniach. Wydajność porządnego wentylatora w okapie to przynajmniej 500 m3/h, są też modele o przepływie ponad 700 m3/h. Tymczasem centrala wentylacyjna w domu jednorodzinnym pracuje zwykle, przetłaczając 150–200 m3/h powietrza i to na cały budynek. Oczywiście jej wydatek maksymalny jest większy, z reguły około 400-500m3/h, ale znowu na cały budynek.
 
Intensywny przepływ w okapie jest niezbędny, bo chodzi o szybkie odprowadzenie pary wodnej i nieprzyjemnych zapachów. Wentylacja mechaniczna przystosowana jest do równomiernej wymiany powietrza w całym domu, zatem nie można chwilowo skierować całego strumienia wentylacyjnego jedynie do kuchni. Komfortowe użytkowanie wymaga więc rozdzielenia wentylacji podstawowej od odprowadzenia oparów znad kuchenki – poprzez niezależne wyprowadzenie wylotu z wyciągu nadkuchennego na zewnątrz. Bardzo ważne jest zastosowanie klapy zwrotnej aby zapobiec niepożądanej migracji powietrza w czasie gdy wyciąg jest wyłączony. Można połączyć sterownik rekuperatora z okapem, tak, iż włączenie okapu spowoduje wyłączenie wywiewu rekuperatora. Analogicznie do trybu kominkowego.
 
Stosowanym czasem rozwiązaniem jest zastosowanie pochłaniacza zamiast okapu. Nie usuwa on jednak powietrza, tylko je oczyszcza. Po przejściu przez pochłaniacz, powietrze trafia z powrotem do kuchni. Jest to jednak wariant znacznie mniej skuteczny niż okap z wyciągiem.

 

NASI PARTNERZY
KONTAKT Z NAMI
96-500 Sochaczew
Żelazowa Wola 7a
510 810 150
rekuperacjabcs@gmail.com
KONTAKT DO NAS