ZDROWY I NOWOCZESNY DOM
WENTYLACJA MECHANICZNAZ REKUPERACJĄ POWIETRZA
SPRAWDZ OFERTĘ
Rekuperator - jaki wymiennik?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, zwana rekuperacją w Sochaczewie, więcej istotnych szczegółów znajdziecie państwo klikając w poniższy link, gdzie przygotowaliśmy najistotniejsze zagadnienia w temacie świadomego i energooszczędnego pozyskiwania świeżego powietrza domu.

Osoby zainteresowane współpracą zapraszamy do wysłania mailem z podstawowych informacji o budynku i ilości użytkowników, rzuty pomieszczeń i ich przekrój,

Rekuperator - jaki wymiennik?

Rodzaj wymiennika ma pewne znaczenie dla sprawności całego urządzenia jak również podatności na zaszronienie.

w chwili iobecnej dominują dwa rozwiażania, czyli wymiennik krzyżowy i przeciwprądowy, stawkę zamyka wymiennik bębnowy. Inne konstrukcje praktycznie nie występują w budownictwie jednorodzinnym.

Rekuperator z wymiennikiem krzyżowym

 

Jest najtańszym, a zarazem najprostszym rodzajem tego urządzenia. Jego działanie polega na tym, że  świeże powietrze pobierane z zewnątrz i zużyte powietrze wywiewane z budynku przepływają pomiędzy równoległymi płytami tworzącymi kanały mijającę się pod kątem . Sprawność tego typu wymienników wynosi od 50 do 75%. Do głównych zalet rekuperatorów z wymiennikami krzyżowymi należy rozdzielenie strumieni powietrza nawiewanego i usuwanego. Ich wadą jest natomiast podatność na szronienie przy temperaturach od -5°C, co w konsekwencji może doprowadzić do zupełnego braku przepływu powietrza przez wymiennik powietrza.

Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym

Udoskonaloną odmiana wymiennika krzyżowego. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że w rekuperatorze z wymiennikiem przeciwprądowym strumienie powietrza powietrze zimnego i ciepłego przepływa w równoległych kanałach w przeciwnych kierunkach. Przez taką budowę powierzchnia czynna wymiennika jest znacznie większa niż krzyżowego, przy zbliżonych wymiarach zewnętrznych. Rekuperatory z wymiennikiem przeciwprądowym charakteryzują się wyższą sprawnością niż te z wymiennikiem krzyżowym. Ich sprawność sięga ponad 90%.

Rekuperator z wymiennikiem bębnowym

W przypadku tego modelu wymiennik ma budowę bębna wykonanego z ażurowej masy akumulującej ciepło. W rekuperatorze z wymiennikiem obrotowym ciepłe, zużyte powietrze częściowo miesza się z powietrzem świeżym, przez co wielkość urządzenia jest zwykle większa. Wymiennik obrotowy wymaga jednocześnie zastosowania stałego napędu. Ma tę zaletę, że jest odporny na działanie niskich temperatur, a w jego wnętrzu nie osadza się szron. Sprawność rekuperatora z wymiennikiem obrotowym wynosi zazwyczaj do 90%, czyli jest niższa od rekuperatora z wymiennikiem przeciwprądowym, ale wyższa niż z wymiennikiem krzyżowwym

NASI PARTNERZY
KONTAKT Z NAMI
96-500 Sochaczew
Żelazowa Wola 7a
510 810 150
rekuperacjabcs@gmail.com
KONTAKT DO NAS