Wersje instalacji rekuperacji
Skontaktuj się z nami po najlepszą ofertę rekuperacji
W ofercie jaką od nas otrzymacie przyjęliśmy trzy podstawowe, ale jest wiele pośrednich, te trzy mają państwu pokazać jak kształtuje się wpływ ceny samej centrali na cenę całej usługi.
Wersja bazowa
Instalacja wentylacji mechanicznej z najprostszą, ale solidną centralą wentylacyjną O3Ozon, z przeciętnymi parametrami
użytkowymi – często wybierana jako rozwiązanie przejściowe.
Wersja optymalna
Instalacja z energooszczędnym rekuperatorem wysokiej klasy polskiej firmy Thessla Green z polietylenowym przeciwprądowym wymiennikiem, o sprawności do 92% wraz ze zdalnym sterownikiem AirS zapewniający wysoką energooszczędność i bezobsługowy komfort użytkowania.
Wersja zaawansowana
Instalacja z rekuperatorem holenderskiej firmy Zehnder Aeris zapewnia Państwu bezpieczeństwo światowej klasy producenta z możliwością zastosowania najbardziej zaawansowanego wymiennika entalpicznego. Zastosowany system ciągłej kontroli masy a nie tylko objętości powietrza umożliwia precyzyjniejsze a zatem i bardziej ekonomicznie korzystanie z rekuperacji.
Wersja bazowa | Wersja optymalna | Wersja zaawansowana | |
---|---|---|---|
sprawność deklarowana | 85% | 95% | 94% |
wyświetlacz na centrali | brak | brak | tak |
sterownik zdalny z wyświetlaczem | zależy od modelu, opcja | profesjonalny intuicyjny interfejs | dodatkowy |
chłodzenie grzanie pasywne - bypass | ręczne lub opcja | bypass automatyczny, w bocznym kanale 100% max wydajności | bypass automatyczny, ale brak 100% przewiewy |
zużycie energii - wiatraki | 90W | 50W | 50W |
nagrzewnica wstępna | opcja | tak, sterowana elektronicznie | tak, sterowana elektronicznie |
jakość filtrów | Włókninowe - płaskie | M5 plisowane | G4 plisowane |
inne | Solidna obudowa najprostszy, często stosowany jako tymczasowy rekuperator, proste filtry można samemu prać-czyścić | Wiodący polski producent, serwis gwarancyjny producenta | Uznany światowy producent, największy wymiennik |
Reszta instalacji jest taka sama dopasowana do obiektu z przeliczonymi wydajnościami i oporami.
Najczęściej wybierane opcje dodatkowe
- system równoważenia przepływów ConstantFlow2,
- zdalny sterownik z wyświetlaczem dotykowym - Air++,
- kontrola filtrów AFC,
- kanały czerpni i wyrzutni,
- oraz inne oferowane przez dostawców central - jak na przykład integracja w sieć domu inteligentnego.
Podstawowe cechy naszej instalacji odróżniające ją od większości konkurencyjnych rozwiązań:
1. Po podpisaniu umowy do każdej instalacji wykonujemy bilans przepływu powietrza. Gwarantujący właściwą wymianę powietrza ze zminimalizowanym ryzykiem wystąpienia zjawisk niepożądanych w instalacji - na przykład szumów.
2. Rury wentylacyjne, skrzynki rozprężne posiadają atesty higieniczne Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.
3. Dwuwarstwowe rury PE-FLEX® produkowane są z pierwszego gatunku tworzywa PE-HD. Kanał wentylacyjny elastyczny o wymiarach zewnętrznych Ø75, Ø90 mm wykonany jest z higienicznego materiału najwyższej jakości z gładką powłoką wewnętrzną, posiadającą antybakteryjne i grzybobójcze dodatki w postaci aktywnych cząstek srebra w macierzy polimeru, co zapewnia długoletnie działanie bez względu na temperaturę powietrza oraz jego wilgotność. Służą do transportowania powietrza nawiewnego i wywiewnego w systemach wentylacji mechanicznych. Są mocne, łatwe w czyszczeniu, elastyczne.
4. Odporne na uszkodzenia skrzynki rozprężne PE-FLEX® wykonane z wytrzymałego poliwęglanu oraz mufami z polipropylenu. Posiada fabrycznie wbudowane uszczelki do rury PE-FLEX®. Przewody wentylacyjne PE-FLEX® połączone ze skrzynkami rozprężnymi i rozdzielaczami PE-FLEX® pozwalają na uzyskanie wysokiej klasy szczelność całego systemu (klasa „C” wg PN-EN 12237). Skrzynki te są wysoce odporne na uszkodzenia w typowych warunkach budowlanych - zasadnicza różnica względem rozwiązań opartych na delikatniejszych skrzynkach rozprężnych wykonanych z blachy ocynkowanej. Szczególnie przy wykonywaniu ogrzewania podłogowego i wylewek na piętrze dochodzi często do uszkodzeń metalowych skrzynek rozprężnych schowanych pod folią.
5. Rozdzielacze wykonane są ze stali nierdzewnej posiadają opatentowane mufy do rur wentylacyjnych z PE wykonane z poliwęglanu z dodatkiem bakteriobójczym oraz wbudowaną uszczelką i montażem na KLIK, W systemie PE-FLEX® skrzynki rozdzielcze produkowane są pod indywidualne zamówienie – mogą mieć dowolne wymiary, i rozkład króćców przyłączeniowych co pozwala swobodnie kreować instalację.
6. Najnowszy system opracowany przez firmę Thessla Green. Kanały wentylacyjne AirTube to system kanałów do transportu powietrza, wykonanych w całości z odpornego na zawilgocenie materiału izolacyjnego, o współczynniku lambda 0.031 W/mK. Odcinki rur oraz kształtki systemu AirTube wykonane są ze spienionego polistyrenu (EPS) z dodatkiem grafitu. Wewnątrz mikroporowatej struktury styropianu cząstki grafitu działają jak mikro-lustra odbijając promieniowanie podczerwone i ograniczając w ten sposób transfer ciepła wewnątrz każdej z milionów komórek spienionego polistyrenu. Wprowadzenie cząstek grafitu do struktury spienionego polistyrenu umożliwiło uzyskanie jednego z najskuteczniejszych dostępnych technologicznie materiałów izolacyjnych. izolacyjność kanału AirTube, którego ścianka ma grubość 25 mm, odpowiada izolacyjności kanału wykonanego z metalu i zaizolowanego warstwą wełny mineralnej (lambda = 0.038 W/mK) o grubości 30 mm.
Najczęściej zadawane pytania
Rodzaje wentylacji
Konieczność wentylowania pomieszczeń w domu wynika przede wszystkim z powodów zdrowotnych. Człowiek nie tylko potrzebuje powietrza, ale musi być ono odpowiedniej jakości by można było poprawnie funkcjonować. W chwili obecnej, w budownictwie mieszkalnym generalnie stosuje się wentylację grawitacyjną lub mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperacją). Praktycznie nie stosuje się wentylacji mechanicznej bez odzysku ciepła.
Odpowiednio wentylowane pomieszczenia w domu to gwarancja nie tylko komfortu, ale i zdrowego funkcjonowania. Prawidłowy przepływ powietrza wpływa również na samopoczucie mieszkańców, dlatego przy inwestowaniu w wentylację powinniśmy wybrać najlepszą opcję dla naszego budynku. Obecnie w budownictwie królują dwa rozwiązania – wentylacja grawitacyjna lub rekuperacja czyli mechaniczna z odzyskiem ciepła. Firma BCS jest w stanie poprawnie zaprojektować obie!
Wentylacja grawitacyjna
Do lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku stosowano technologie, w których naturalne nieszczelności drzwi i okien były wystarczającymi dopływami świeżego powietrza, "zużyte" powietrze na drodze grawitacyjnej uchodziło poprzez kominy wentylacyjne na zewnątrz.
Podstawowym mechanizmem wymuszającym ruch powietrza w systemie wentylacji grawitacyjnej jest różnica temperatur pomiędzy powietrzem w budynku a powietrzem zewnętrznym, co wywołuje prąd konwekcyjny powietrza. Zimne powietrze napływa do budynku i ogrzewa się zmniejszając swoją gęstość. Dzięki temu następuje przepływ ogrzanego (czyli lżejszego) powietrza do góry. W efekcie trafia ono do kratki wentylacyjnej, a przez nią do kanału wentylacyjnego w kominie, który wyprowadza je na zewnątrz budynku. Wypływająca masa ciepłego "zużytego" powietrza tworzy w budynku podciśnienie, dzięki czemu zasysane jest powietrze z zewnątrz. Proces odbywa się więc kosztem energii cieplnej dostarczanej przez system grzewczy. Działa całkowicie samoczynnie, jednakże do poprawnego fumkcjonowani wymaga temperartury zewnętrznej niższej niż wewnętrzna, czyli jest bardzo (nawet za bardzo) sprawna w okresie zimowym, w miarę funkcjonuje w okresie wiosny i jesieni a praktycznie niefunkcjonuje w okresie letnim.
Jak widać wentylacja grawitacyjna ma dwie podstawowe wady. Pierwsza to duża zależność od warunków atmosferycznych. W sytuacji gdy temperatura zewnętrzna będzie wyższa od wenętrznej, wentylacja zanika, a nawet mogą powstać ciągi odwrotne - zasysanie powietrza poprzez kanały wentylacyjne. Druga wada, to marnotrawienie sporej części energii dostarczonej do ogrzania powietrza w budynku. Napływające zimne powietrze jest ogreane do +20 stopni a następnie wyrzucane na zewnątrz.
Są jeszcze pomniejsze wady, jak całkowita niesterowalność procesu, niski komfort użytkowania czy brak możliwości kondycjonowania powietrza.
Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
Wentylacja z rekuperacją pojawiła się jako odpowiedź na problem, który pojawił się w latach dziewięćdziesiątych. Wcześniej udział strat wentylacyjnych w bilansie cieplnym budynku był niewielki. Postęp w ograniczaniu strat na przewodzenie (okna, dach, ściany zewnętrzne) budynku spowodował, iż niezmienione straty wentylacyjne zwiększyły swój udział w bilansie cieplnym budynku do poziomu 60%.
Wentylacja mechaniczna bez odzysku ciepła rozwiązała podstawową wadę wentylacji grawitacyjnej, czyli zależność od warunków atmosferycznych, przy okazji także umożliwiła przejęcie kontroli nad procesem wentylacji. Jednak problem marnotrawienia energii pozostał - de facto dom jest grzejnikiem powietrza, także zewnętrznego - dopóki nie zastosowano odzysku ciepła z powietrza "zużytego". Dopiero zastosowanie rekuperatora pozwoliło zminimalizować ten "efekt grzejnika" do rozsądnego minimum. Praktycznie wyeliminować. Pobierane zimne powietrze jest podgrzewane w wymienniku przez ciepłe powietrze "zużyte", dzięki czemu jego temperatura na anemostacie jest nie -5 stopni jak na zewnątrz a np. +16. Czyli, przy temperaturze pomieszczenia +22 stopnie) musimy je podgrzać nie o 27 tylko o 8 stopni. Znacząco to ogranicza zużycie energii. Poprawnie zaprojektowana, wykonana i zestrojona instalacja wentylacji mechanicznej z rekuperacją pozwala ograniczyć bieżące koszty ogrzewania nawet do 30%. Dodać należy, iż największy efekt ekonomiczny uzyskamy przy rekuperacji uwzględnionej na etapie projektu, wówczas możemy uniknąć budowy kosztownych kominów wentylacyjnych.
Korzyści z rekuperacji
- Redukcja kurzu i zanieczyszczeń
- Wysoka jakość powietrza
- Podwyższenie standardu budynku
- Lepsze zdrowie o samopoczucie
- Odzysk ciepła 95%
- Mniejsze koszty ogrzewania
Wentylacja a klimatyzacja
Dzięki nieustannemu rozwojowi, mamy możliwości nieustannego poprawienie jakości życia. Bardzo ważne jest poprawienie jakości życia w domu czy mieszkaniu jak również zdrowia osób tam mieszkających. W tych zadaniach sprawdza się klimatyzacja i wentylacja mechaniczna. Instalacje te, acz bardzo zbliżone, działają jednak odmiennie. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją jest do tego, by wymieniać powietrze w pomieszczeniach; jednocześnie oczyszczając powietrze, które dostaje się do domu z zewnątrz. Klimatyzacja natomiast kondycjonuje powietrze, które już znajduje sięw pomieszczeniu. Kondycjonowanie to nadawanie powietrzu wymaganych cech - odpowiedniej temperatury, wilgotności czy czystości.
Wentylacja mechaniczna
Około 85% właścicieli domów jednorodzinnych instaluje wentylację mechaniczną z rekuperacją ciepła. Błonie to miasto, gdzie szczególnie często jest ona zakładana. Rekuperacja czyli odzysk ciepłą to dodatkowa korzyść. Dzięki temu, można sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu. Taka wentylacja sprawdza się również latem. Zamiast ogrzewania, zyskujemy chłodzenie. Jest wiele zalet, które można tutaj wymienić. Panie domu bardzo chwalą sobie ten wynalazek, ponieważ likwiduje całą mieszankę zapachów chociażby podczas gotowania. Warto wspomnieć również o szybko schnącym praniu czy braku pary i wilgoci w pomieszczeniach.
Klimatyzacja
Sama wentylacja z rekuperacją powietrza we własnym domu daje gwarancje zaoszczędzenia na ogrzewaniu. Daje także poprawę komfortu termicznego w pomieszczeniach. Dopiero jednak klimatyzacja daje w pełni kontrolę nad jakością powietrza w domu. Wynika to z ciągłego zautoatyzowanego nadzoru nad temperaturą, wilgotnością i czystością powietrza. W razie potrzeby powietrze jest nagrzewane/stuszone do określonej temperatur, nawilżane do odp wilgotności itp.
Jeśli jesteś osoba, szukającą odpowiedniej ekipy, która dokona montażu rekuperacji… Koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. Działamy na terenie powiatów sochaczewskiego i warszawsiego zachodnigo, w tym Sochaczewa. Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu! Zapoznaj się też z ofertą, jaka została zamieszczona na naszej stronie internetowej – zapraszamy!
Klimatyzacja w domu, czy ma sens?
Dlaczego więc indywidualni inwestorzy podejmujący się budowy domu jednorodzinnego tak rzadko decydują się na instalacje klimatyzacji? Czyżby w domu jednorodzinnym nie było tak gorąco jak w obiektach użytkowych? Na pewno w pewnym stopniu jest to prawda, wewnętrzne zyski ciepła pochodzące np. od oświetlenia czy sprzętu elektronicznego w budynku mieszkalnym są znacznie mniejsze niż np. w pomieszczeniach biurowych. Jednak każdy kto choć raz przebywał latem w salonie z efektownymi witrynami od strony południowej, sypialni na poddaszu, czy też w kuchni podczas gotowania posiłków wie, że jak potrafi być tam gorąco. Co więc powoduje, że klimatyzacja tak rzadko gości w naszych domach?
Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest niewiedza inwestorów, (oraz architektów) na temat nowoczesnych systemów centralnej klimatyzacji dla domów jednorodzinnych. Inwestor z reguły już po zakończonej budowie stwierdza, że chciałby zainstalować klimatyzację, kieruje więc swoje kroki do najbliższej firmy z tej branży. Niestety wtedy jest już z reguły za późno na instalację systemu centralnego, i jedyne co może zrobić to zamontować klimatyzatory typu split lub (o zgrozo) klimatyzatory okienne w każdym z pomieszczeń. Nietrudno jest zgadnąć, że nawet stosując najtańsze na rynku urządzenia, koszt całej operacji (w domu o powietrzni ok. 150 m2) wyniesie co najmniej kilkanaście tysięcy złotych, nie mówiąc już o wątpliwej estetyce wiszących w każdym pomieszczeniu klimatyzatorów.
Decydując się na instalację systemu powietrznego, inwestor otrzymuje komfortowy system całoroczny, który może dowolnie rozbudowywać o kolejne elementy w zależności od potrzeb i możliwości finansowych. Co ważne, nawet gdy podczas budowy domu inwestor zdecyduje się na instalację ogrzewania powietrznego bez funkcji klimatyzacji, nie oznacz to braku możliwości „dołożenia” tej funkcji w przyszłości, wymaga to jedynie zakupienia i podłączenia chłodnicy i agregatu do systemu.
Porównując koszty instalacji kompletnego systemu powietrznego do niezależnych instalacji ogrzewania i klimatyzacji, w kieszeni inwestora może zostać nawet 1/3 ceny. Nie należy również zapominać, że systemy powietrzne oprócz funkcji podstawowych, potrafią również nawilżać powietrze (w zimie), oczyszczać z kurzu a nawet pyłków roślin - co na pewno docenią wszyscy cierpiący na sezonowe alergie. Dodając do tego fakt, że koszty eksploatacji systemów centralnych są dużo niższe niż rozwiązań tradycyjnych, staje się jasne dlaczego w Stanach Zjednoczonych każdego roku prawie milion nowobudowanych domów wyposażanych jest w system powietrzny.
Wentylacja z odzyskiem ciepła
Wentylacja z odzyskiem ciepła
Wentylacja z odzyskiem ciepła wciąż bywa zamawiana na ostatnim etapie budowy, często gdy budżet jest niemal wyczerpany. Niektórzy wtedy rezygnują z budowy instalacji wentylacji mechanicznej ze względu na dość wysoki jej koszt. Zasadniczo dobra instalacja w domu 150 m2 jest to koszt kilkunastu tysięcy złotych. Mówimy tu o instalacji z porządnym rekuperatorem klasy krakowskiej Thessli Green AirPack 400 – jest to już instalacja na lata. W przypadku ograniczeń budżetowych można pomyśleć o wykorzystaniu tańszego rekuperatora, który będzie tańszy, a za czas jakiś można będzie go sprzedać i kupić docelowy rekuperator. W takim wypadku możemy zejść z kosztem instalacji w okolice 10 tysięcy. Ponadto mamy zamontowany już rurarz, który jest najtrudniejszy do zamontowania w już zamieszkanym domu.
Wentylacja z odzyskiem ciepła staje się coraz bardziej popularna, coraz więcej ludzi wie o wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Coraz więcej osób decyduje się na wentylację mechaniczną z rekuperacją. Wciąż często decydują się na instalację rekuperacji w końcowym etapie budowy, gdy budżet budowy jest niemal przekroczony.
Projekt domu z rekuperacją czy bez
Przed przystąpieniem do budowy domu oczywistym jest, iż w pierwszej kolejności należy stworzyć projekt. Bardzo ważne, aby wszystko zostało na nim dokładnie rozplanowane. Dobrze jest także, podczas tworzenia projektu rozpisać sobie również wszystkie koszta, aby mieć obraz na to, ile pieniędzy należy na taką budowę przygotować. Jest to ważne z tego względu, że nie każdy ma możliwości finansowe, by od razu zakupić wszystko. Wcześniejsze rozeznanie przydaje się w sytuacji, kiedy na budowę domu chcemy wziąć kredyt. Kolejnym, oczywistym faktem jest to, iż nie każda osoba ma odpowiednią ilość środków na to, by wynająć projektanta. W tej sytuacji dobrym posunięciem okazuje zakup gotowego projektu domu z rekuperacją. Znaleźć je można na rozmaitych stronach internetowych. W ten sposób każdy inwestor, z pewnością będzie w stanie dopasować coś pod siebie i własną rodzinę.
Projekt domu – rekuperacja czy nie?
Kolejną ważną kwestią jest zastanowienie się, jak ma właściwie ten nasz dom działać. Coraz częściej inwestorzy decydują się na zakup projektu domu z rekuperacją, ponieważ jest to przyszłościowa opcja, która z biegiem czasu pozwoli nam zaoszczędzić sporo na ogrzewaniu i nie tylko. Jak wiadomo, wentylacja mechaniczna polega na wymianie powietrza. Poprzez specjalny mechanizm wpuszczane jest do pomieszczeń świeże i oczyszczone powietrze z zewnątrz, zaś to które zużyliśmy jest wyrzucane na zewnątrz. Dom z rekuperacją jest bardzo energooszczędny i pozwala także na dodatkowe udogodnienia jak np.: likwidacja nieprzyjemnych zapachów podczas gotowania, brak zaparowanej łazienki po kąpieli, brak wilgoci, świeży zapach ubrań, lepsze zasypianie. W domu z rekuperacją powietrza nie jest także konieczne otwieranie okien. Główną zaletą tej instalacji jest to, iż latem zyskujemy kojący chłód, zaś zimą przyjemne ciepło. Jeżeli jesteś jedną z osób, która rozważa taki właśnie system, możesz samodzielnie wyliczyć orientacyjny koszt rekuperacji za pomocą tego kalkulatora. Wystarczy wprowadzić do niego parametry pomieszczeń oraz ich ilość.
Wiele firm budowlanych decyduje się właśnie na budowę domu z rekuperacją a jeżeli chcesz podjąć się budowy na własną rękę, lecz nie masz pomysłu na całokształt, możesz znaleźć w internecie, w przystępnej cenie gotowy, profesjonalny projekt takiego domu. Oczywistym jest, iż najlepsza droga to skontaktowanie się z fachowcem, bo to właśnie on okazuje się bardzo pomocny w kwestii doboru materiałów, kosztów i różnych szczegółów na które wiele osób samodzielnie by nie wpadło.
Zbudujemy dom dla Ciebie i całej rodziny!
Jako że istniejemy już na rynku wiele lat, mamy w swojej ekipie bardzo doświadczonych ludzi, którzy z wielką chęcią wybudują Twoje miejsce marzeń i sprawią, że dzięki wentylacji mechanicznej będziesz mógł wreszcie odetchnąć pełną piersią. Oprócz tego zajmujemy się jeszcze ocieplaniem budynków, poddasza, tynkowaniem wewnętrznym i budową kominków. Jeżeli chcesz konkretnych zmian, powinieneś zwrócić się o pomoc do konkretnych fachowców. Po więcej szczegółów dotyczących naszych zapraszamy na naszą stronę internetową bądź zwyczajnie… Do kontaktu. Jesteśmy też otwarci na wszelkie sugestie i zawsze służymy dobrą radą.
Wentylacja mechaniczna w domu piętrowym
Dziś coraz częściej spotyka się osoby, które coraz częściej zastanawiają się nad zainwestowaniem w dom z wentylacją mechaniczną. Jest to bardzo sensowne posunięcie, ponieważ znacznie ułatwia codzienność. Rekuperacja ma jednak to do siebie, że ciężko jest ją zamontować w domu już istniejącym, dlatego najsensowniej jest podejmować się tego już na samym początku, zanim prace budowlane zostaną rozpoczęte. A dlaczego tak jest? Dzieje się tak ponieważ, zwykle rury od takiej instalacji chowane są pod posadzkę.
Rekuperacja powietrza – możliwa w domu piętrowym?
Decydując się na wentylację mechaniczną, wiele osób rozważa coś takiego zanim powstanie projekt budowy domu. Jest to bardzo ważne, ponieważ instalacja musi zostać odpowiednio poprowadzona, w taki sposób by nie kolidowała z niczym innym. Jeśli zaś mowa o rekuperacji w domu piętrowym, jest to możliwe i wbrew pozorom wykonywane bardzo często. Jedyna trudność w tego typu pracach jest napotykana tylko przy pionie technicznym, ponieważ schowane są w nim magistrale z grubych rur. Z racji, iż czasami przybierają one wielkości komina, nie zawsze istnieje możliwość, by znaleźć odpowiednią ilość miejsca. Aby jednak rozwiać wszelkie wątpliwości, warto wspomnieć o zasilaniu anemostatów, które umieszczane są w suficie przynależącym do parteru. Całe zasilanie przechodzi przez rury, jakie zostały ukryte w styropianie. Wszystko znajduje się pod wylewką pierwszego piętra. Tak samo jest w przypadku anemostatów znajdujących się na pierwszym piętrze. Połączone z nimi rury należy ukryć w ociepleniu poddasza. Całość mieści się zaraz pod płytą gipsową. W przypadku pełnego stropu betonowego, rury puszczane są pod styropianem znajdującym się na strychu.
Orientacyjne obliczanie kosztu wentylacji mechanicznej – kalkulator
Wiele osób, zanim zdecyduje się na budowę domu z rekuperacją, chce najpierw poznać jej orientacyjny koszt. Aby móc mieć jakąkolwiek widoczność na tego typu działania, warto skorzystać ze specjalnych narzędzi ku temu przeznaczonych. Bardzo dobrą opcją jest korzystanie ze stworzonego, specjalnie na takie sytuacje kalkulatora. Dzięki takim narzędziom można obliczyć orientacyjny koszt rekuperacji w domu. Zadaniem kalkulatora jest zliczyć ilość pomieszczeń w domu. Na ich podstawie dobiera on także ilość potrzebnych nawiewników dopasowując od razu ich wielkość do pomieszczenia. Nazwy pomieszczeń, które zostały umieszczone w kalkulatorze mają jedynie ułatwić jego wypełnianie. Z kolei, jeśli mamy do czynienia z pomieszczeniami łączonymi, powinno się je wpisać jako jedno i wyciągnąć z tych powierzchni jedną sumę.
Aby jednak poznać dokładny koszt, należy skontaktować się z inżynierem. To właśnie on wykonuje wycenę wentylacji mechanicznej i pomaga dobrać wszystkie elementy tak, aby było jak najbardziej ekonomicznie. Ustala on również ilość osób mieszkających w domu i stara się wszystko jak najlepiej zoptymalizować. Jeżeli dom ma powyżej 240 m2, warto zapoznać się z ofertą firmy BCS – zapraszamy do kontaktu.
Ostatni moment by zaoszczędzić na rekuperacji przy budowie domu
Ostatnia okazja by zaoszczędzić większe pieniądze przy wykonaniu instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperacją w Sochaczewie. Na tym etapie można w stropie zostawić przepusty w stropie pod kanały wentylacyjne, zamiast ich wiercenia w gotowym stropie. Dzięki czemu nie płacimy za wykonanie otworów w stropach (przy stropach monolitycznych mogą być kwoty rzędu nawet 200 zł za otwór, a zazwyczaj trzeba ich kilkanaście), nie ma ryzyka uszkodzenia zbrojenia stropu – co potencjalnie zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko.
Jak wykonać wentylację mechaniczną z rekuperacją w starym domu?
W związku z pytaniem, które pojawiło się niedawno w sekcji Q&A na naszej stronie, postanowiliśmy wziąć pod lupę temat montażu rekuperacji w starym mieszkaniu. Czy warto postawić na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła w zamieszkałym już domu? Jakie prace należy w tym celu wykonać? Ile to wszystko kosztuje? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym wpisie.
Rekuperacja w starym domu - tak, to możliwe!
O montażu rekuperacji najlepiej pomyśleć jeszcze na etapie projektu lub budowy domu. Jeśli jednak Twój dom jest już od wielu lat zamieszkały, nic straconego. Nie da się jednak ukryć - w tej sytuacji będzie to wymagać od Ciebie trochę więcej zachodu. Czy warto podjąć ten wysiłek?
3 kluczowe zalety wentylacji mechanicznej z rekuperacją
Montować czy nie montować? Oto jest pytanie! Odpowiedź brzmi TAK, jeśli chcesz:
-
Oddychać świeżym powietrzem przez cały rok
Rekuperacja pozwoli Ci wywietrzyć mieszkanie bez konieczności otwierania okien. Ten fakt docenisz szczególnie zimą, kiedy za szybą będzie czaić się smog, a Ty będziesz zmuszony wybierać między otwarciem okna i truciem domowników a tkwieniem w zaduchu. Rekuperacja uwolni Cię od tego rodzaju dylematów, zapewniając nieustanną wymianę powietrza przez 365 dni w roku. -
Zapomnieć o kurzu, roztoczach i alergiach
Wentylacja mechaniczna umożliwia wymianę powietrza, zapewniając przy tym jego filtrację. System pozwala skutecznie pozbyć się z mieszkania kurzu i roztoczy, zapobiegając również powstaniu pleśni i grzybów. W efekcie mieszkanie zyskuje korzystny dla zdrowia mikroklimat, stając się miejscem przyjaznym dla alergików i małych dzieci. Warto przy tej okazji zaznaczyć, że istnieją różne stopnie filtracji, które możesz dopasować do swoich preferencji. W domach jednorodzinnych najbardziej popularne są podstawowe filtry usuwające kurz i pyłki, jednak istnieją i takie, które są w stanie oczyścić powietrze do środowiska zbliżonego do sali operacyjnej. -
Płacić niższe rachunki
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją to udany duet. Wentylacja mechaniczna zapewnia odpowiedni mikroklimat w Twoim mieszkaniu, rekuperacja dba natomiast o Twój domowy budżet. Jak to możliwe? Dzięki rekuperacji możliwy jest recykling ciepła, co oznacza, że możesz korzystać z raz wytworzonego ciepła ponownie. W efekcie, rachunki za ciepło mogą spać zimą nawet o 50%!
Rekuperacja w starym domu - jak to zrobić?
A teraz pora na to, aby w tym morzu słodyczy pojawiła się łyżka dziegciu. Jesteśmy bowiem dalecy od bezkrytycznego zachwalania rekuperacji, bo jak każde rozwiązanie - ma swoje minusy. Choć bez wątpienia jest to inwestycja, która się opłaca, to jednak wymagać będzie od Ciebie sporych nakładów, szczególnie, kiedy będziesz ją chciał zamontować w starym mieszkaniu. Co to oznacza w praktyce? W wielkim skrócie: remont.
Ponieważ kanały wentylacyjne i rekuperator nie należą do najbardziej dekoracyjnych elementów wystroju, potrzeba będzie wybudować dla nich specjalne zabudowy. Konieczne będzie również wykonanie licznych przekuć a także dołożenie na sufitach kartonowo gipsowych zabudów od kanałów wentylacyjnych. Całość przedsięwzięcia jest wymagająca, dlatego tak ważne jest, aby do jego realizacji zatrudnić prawdziwych profesjonalistów. I tu mamy wskazówkę: nie szukaj oferty najtańszej, a najlepszej.
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją w starym domu - ile to kosztuje?
Czas na wisienkę na torcie, czyli koszty inwestycji, jaką jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Na początek dobra wiadomość: sama wentylacja jest niewiele droższa od tej montowanej w nowo powstałym domu - jest to koszt rzędu 12 000-20 000 złotych. Zła wiadomość jest taka, że przekucia i zabudowy mogą kosztować nawet drugie tyle. Jeśli zależałoby Ci na zamontowaniu najwyższej klasy filtrów powietrza - doliczyć do tego trzeba kolejnych 7000 złotych. To nie są małe wydatki, dlatego wielu naszych klientów posiłkuje się dofinansowaniem, które można pozyskać w ramach programu rządowego “Czyste Powietrze”. Dzięki niemu możesz zyskać nawet do 90% dopłaty do zakupu i montażu wentylacji mechanicznej z rekuperacją! Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat rozwiązania, jakim jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją, skontaktuj się z nami!
Montaż rekuperacji
Rekuperacja powietrza dostarcza do domu świeże powietrze, które zostało w odpowiedni sposób przefiltrowane, więc domy, które są w nią zaopatrzone mają zupełnie inny klimat. Posiadając wentylację mechaniczną możesz być pewien, że Twoje bezsenne noce dobiegną końca. Wszystko to, możesz osiągnąć w bardzo łatwy sposób. Wystarczy tylko, że zapoznasz się z naszą ofertą. Pozwól nam odmienić Twoje życie. Coś takiego, to jedynie zmiany na lepsze, a skoro technologia poszła już tak do przodu... dlaczego by jej na to nie pozwolić? Nasze usługi mają szeroki zasięg, dlatego możesz z nich skorzystać mieszkając w Warszawie.
Aby móc dokonać montażu rekuperacji, trzeba dowiedzieć się najpierw, czym jest rekuperator. Chodzi tutaj oczywiście o urządzenie, które występuje także pod inną nazwą – centralna wentylacja z odzyskiem ciepła. Takie urządzenie potrzebuje zasilania elektrycznego, by mogło w pełni działać. Rekuperator umożliwia nawiewanie i wyciąganie powietrza z różnych pomieszczeń, które zostały objęte systemem wentylacyjnym. Jeżeli został właściwie zamontowany umożliwia także odzyskiwanie ciepła.
Zamontowanie wspomnianego urządzenia robi się na samym końcu, wtedy, kiedy w domu zostały dokończone wszystkie prace wykończeniowe. Taki montaż można podzielić na trzy etapy:
- wykonanie instalacji instalacji wentylacji – prawidłowe dopasowanie przewodów wentylacyjnych.
- stworzenie punktów nawiewnych i wywiewnych.
- dopasowanie instalacji do odpowiedniego sterownika.
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji zachęcamy do kontaktu. Jesteśmy gotowi na to, aby i w Twoim domu powstało takie technologiczne arcydzieło. Wielu użytkowników rekuperatora może potwierdzić prawdziwość naszych słów. Jesteśmy przekonani, że i Ty będziesz zadowolony.
Rekuperacja wymaga przemyślenia położenia czerpni i wyrzutni. Najprostsza sytuacja jest gdy rekuperator możemy umiejscowić w pomieszczeniu gospodarczym, dostatecznie dużym by umieścić je na sąsiadujących ścianach. Jeżeli takowej możliwości nie ma, to chociaż odsunięcie czerpni od wyrzutni przynajmniej o 3 metry. Jeżeli takiej możliwości przy instalacji rekuperacji w nie ma, trzeba rozważyć dachowe czerpnie i wyrzutnie dachowe.
Rekuperacja powstaje w kilku etapach, od 2 do 4. Jeżeli na etapie projektu to będą 4 etapy, ponieważ wykonujemy je w określonym momencie budowy – przygotowanie otworów przed wylaniem stropów, rurarz po stropach ale przed wylewkami, po ociepleniu poddasza można zainstalować rekuperator. po zrobieniu elewacji i podbitki mocujemy czerpnię i wyrzutnię i uruchamiamy instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Wentylacja mechaniczna, rekuperacja, montaż
Idąc z duchem czasu, powstaje coraz więcej możliwości na poprawienie jakości własnego życia. Bardzo ważne jest przede wszystkim poprawienie własnego zdrowia. W tej kwestii doskonale sprawdza się wentylacja mechaniczna. Instalacja jest stworzona do tego, by m.in. oczyszczać powietrze, które dostaje się do domu z zewnątrz. Coraz częściej bowiem słychać o nadmiernym smogu. Zanieczyszcza atmosferę i sprawia on, że wszystko wokół staje się bardzo toksyczne. Efektów nadmiernego zanieczyszczenia nie widać od razu, bądź po prostu nie zwraca się na to uwagi. Kryje się za tym, przede wszystkim nadmierne przemęczenie, ospałość, bezsenność, częste chorowanie.
Wentylacja mechaniczna
Coraz częściej, właściciele domów jednorodzinnych decydują się na wejście w posiadanie wentylacji mechanicznej. Skierniewice należą do tego rodzaju miast, gdzie można wspomnianą instalację zakupić. Zadaniem całego systemu jest oczyszczanie powietrza, które napływa z zewnątrz do domu. Dodatkowym zastosowaniem może być także odzyskiwanie ciepła. Dzięki temu, można sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu. Taka wentylacja sprawdza się również latem. Zamiast ogrzewania, zyskujemy chłodzenie. Powietrze w domu działającym na tym systemie jest zupełnie inne. Można poczuć świeżość, która potrafi natchnąć pełnią życia. Jest wiele zalet, które można tutaj wymienić. Panie domu bardzo chwalą sobie ten wynalazek, ponieważ likwiduje całą mieszankę zapachów chociażby podczas gotowania. Warto wspomnieć również o szybko schnącym praniu czy braku pary i wilgoci w pomieszczeniach.
Rekuperacja powietrza
Samo posiadanie rekuperacji powietrza we własnym domu daje gwarancje zaoszczędzenia na ogrzewaniu. Oczywiście efekt ten nie będzie widoczny od razu a dopiero po dłuższym czasie. Nie zmienia to jednak faktu, iż taka inwestycja jest bardzo opłacalna i przede wszystkim przyszłościowa. A co mamy na myśli, mówiąc o przyszłości? Koszta będą po prostu stopniowo się zwracać. Potrzeba na to oczywiście czasu.
Montaż rekuperacji
Montowanie każdej instalacji wiąże się z wykonywaniem poszczególnych kroków. Tak samo jest w przypadku rekuperacji powietrza. Co zatem należy po kolei zrobić aby wszystko sprawnie działało?
- Stworzenie projektu instalacji– to należy zrobić w pierwszej kolejności, jeszcze zanim powstanie budowa domu. Bardzo dobrze sprawdza się instalacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła.
- Przygotuj się do instalacji – najpierw rozprowadź kanały wentylacyjne i postępuj w zgodzie z projektem. Najczęściej robi się to zaraz po dokonaniu montażu okien.
- Ukryj kanały wentylacyjne - można do tego użyć narożników ścian, bądź stropów budowy
- Wyprowadź instalację na parter przez dach – wzdłuż jego połaci.
- Zanim zaizolujesz mocno przytwierdź przewody wentylacji do ścian. Pamiętaj też o dokładnym ociepleniu metalowych obejm.
- Zamontuj czerpnię i wyrzutnię – zadaniem czerpni jest dostarczanie świeżego powietrza do rekuperatora. Wyrzutnia zajmuje się wyprowadzaniem zużytego powietrza na zewnątrz.
- Montażu rekuperatora dokonuj w pomieszczeniach, gdzie jest powyżej 0°C. W innym wypadku urządzenie będzie mniej wydajne. Jeżeli jednak nie masz możliwości zamontować rekuperatora w innym miejscu, użyj izolacji termicznej.
Jeśli jesteś osoba, szukającą odpowiedniej ekipy, która dokona montażu rekuperacji… Koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. Działamy na terenie całej Warszawy, w tym Skierniewic. Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu! Zapoznaj się też z ofertą, jaka została zamieszczona na naszej stronie internetowej – zapraszamy!
Własnościach tynków cienkowarstwowych
Ostatnio pisałem o rodzajach tynków. Teraz napiszę o własnościach tynków cienkowarstwowych, jako najszerzej aktualnie stosowanych
- Polimerowo-mineralne – paroprzepuszczalne, często po położeniu wymagają dodatkowego malowania, mechanicznie najsłabsze, mało i tylko jasne kolory, najtańsze, dlatego długo schną.
- Akrylowe – paronieprzepuszczalne, ponadto przyciągające brud, dlatego łatwo i szybko porastają glonami, najłatwiejsze do położenia, dużo dostępnych, kolorów.
- Silikonowo-akrylowe- dzięki dodatkowi silikonu większa odporność na porastanie glonami.
- Silikatowe (krzemianowe) – paroprzepuszczalne, dostępne dużo kolorów, antystatyczne, droższe od akrylowych.
- Silikatowo-silikonowe – paroprzepuszczalne, najlepsze cechy głównych składników, przy niższej cenie jak za czyste tynki silikonowe. Sugerowane na wełnę mineralną.
- Silikonowe – paroprzepuszczalne, ponadto posiadają wszystkie zalety silikatowych, dodatkowo elastyczne, najlepsze właściwości.
Tynki na elewacjach dzielą się na tradycyjne i cienkowarstwowe
Tradycyjne grube tynki (cementowo-wapienne od 1 cm grubości) stosuje się na współczesnych ścianach jednowarstwowych lub trójwarstwowych. Tynki cienkowarstwowe stosuje się na ściany dwuwarstwowe – składające się z warstwy nośnej od 19 do najczęściej 25 cm i termoizolacji – wełna bądź styropian. Ponieważ obydwa materiały nie są odporne na czynniki atmosferyczne pokrywane są techniczną siatką zatapianą w kleju i warstwą ochronno-wykończeniową tynku cienkowarstwowego zwanego często strukturą, putz, wyprawa a cały system nałożonego ocieplenia nazywamy metodą lekką mokrą lub BSO (Bezspoinowy System Ocieplenia). W budowie ściany warstwowej każdy element ma swoją rolę – warstwa nośna zapewnia wytrzymałość, izolacja ciepłochronność, siatka z klejem wytrzymałość na naprężenia a struktura izolację od czynników atmosferycznych typu deszcz i promieniowanie ultrafioletowe.
Tynki cienkowarstwowe ze względu na spoiwo, dzielimy na:
- silikonowe,
- silikatowe,
- akrylowe,
- polimerowo-mineralne.
Elewacja jako integralny element ściany
Elewacja niekiedy jest traktowana jako element osobny względem ścian. To duży błąd, ponieważ jest to integralny element. Mur posiada określoną charakterystykę. Składają się na nią wszystkie elementy, materiał nośny, termoizolacja, warstwa wykończeniowa. Wzajemnymi proporcjami możemy co nieco manewrować co do grubości muru, na przykład.
Bardzo często traktowana jest po macoszemu, jako ozdobnik tylko. Z reguły zapominana jest, iż poza funkcją estetyczno-ozdobną elewacja pełni bardzo istotną rolę w całej konstrukcji ściany, pełniąc rolę ochronno-zabezpieczającą przed destrukcyjnymi wpływami środowiska. Elewacja musi być dobrana do konstrukcji całej ściany. Izolacja cieplna poddaszy, termoizolacja domu, budowa domu stan surowy, budowa domu stan deweloperski..
Ocieplanie starego domu
Ocieplanie starego domu to dużo większe wyzwanie niż budowa nowego ciepłego domu. Budując nowy dom, jesteśmy w stanie wyeliminować większość mostków termicznych. Ponadto tam gdzie nie da się ich całkowicie wyeliminować, odpowiednio budując, możemy radykalnie ograniczyć “ucieczkę” ciepła. W starym (istniejącym) budynku możemy tylko ograniczać wpływ tych mostków termicznych, ale ich nie usuniemy. Wykonując termomodernizację możemy wykorzystać różne materiały i techniki. Najpopularniejszą metodą jest ocieplanie ścian styropianem. Można jednak użyć także wełny mineralnej. Rodzaj termoizolacji to nie jest tylko “widzimisię” inwestora czy wykonawcy, zależy od materiału z którego wykonana jest ściana, jej grubość itp.
Sezon na elewacje wiosenne budynków nam nastał. Elewacje to zarówno tradycyjne, wykończone tynkiem mineralnym, choć szczerze mówiąc to już marginalny margines…
W chwili obecnej elewacje zarówno nowe jak i termomodernizowane to najczęsciej tynki silikatowe lub silikonowe, tynki akrylowe pomału wychodzą z użycia. Elewacje możemy ocieplić wełną mineralną jak i styropianem. W sumie obydwa materiały izolacyjne mają swoje wady i zalety.
Akcja: elewacja rewitalizacja
Elewacja rewitalizacja czyli zmiana elewacji może całkowicie zmienić wygląd domu Ożarowie Mazowieckim. Tu mamy przykład daleko idącej metamorfozy, ponieważ inwestor zdecydował się ma demontaż starego sidingu, zastąpienie go tynkiem firmy Kreisel z ozdobnymi elementami z drewnopodobnej ceramiki i boniowaniem.
Dzięki temu zabiegowi dom w Ożarowie zdecydowanie odmłodniał i nabrał bardziej eleganckiego charakteru. Ponadto, dzięki przeprowadzonej termomodernizacji znacznie poprawiła się ciepłochronność budynku. A to z kolei przełoży się na poprawę jakości życia mieszkańców oraz na obniżenie wydatków na ogrzewanie domu w Ożarowie Mazowieckim.
Biała elewacja
Ciepła elewacja z grafitowego styropianu KNAUF Therm EXPERT Fasada XTherm λ 31 o grubości 15cm wykończona silikonowym tynkiem strukturalnym firmy Kreisel. Podmurówka w tynku mozaikowym także firmy Kreisel.
W przypadku lokalizacji tego domu w lesie koło Bolimowa szczególnie przydatne są cechy tynku silikonowego względem akrylowego.
Tynki akrylowe charakteryzuje mała paroprzepuszczalność i nasiąkliwość. Powłoka wykonana tynkiem akrylowym tworzy dość szczelną warstwę. Jednakże jest dość dobrym podłożem dla alg i łatwo zbiera zanieczyszczenia. Skutkuje to szybszym “zabrudzeniem” elewacji i obniżeniem jej estetyki.
Tynki silikonowe – spoiwo silikonowe zabezpiecza przed nasiąkliwością, nie ograniczając paroprzepuszczalności. Na warstwie tynku silikonowego tworzy się specjalna powłoka, z której przy opadach deszczu zmywane są zanieczyszczenia i przez to są one określane mianem „samoczyszczących”. Oznacza to, iż nie tylko sama elewacja mniej się brudzi ale znakomicie to utrudnia osadzanie się na niej alg.
Do tego dochodzi to, iż rozwojowi alg sprzyja brak nasłonecznienia i wyższa wilgotność – czyli typowa sytuacja w zalesionym terenie.
Ciepła elewacja
Ciepła elewacja wykonana na grafitowym styropianie o grubości 15cm, wykończony tynkiem silikonowym, podmurówka wykończona tynkiem mozaikowym z firmy Kreisel. Ciekawym detalem jest nieczęsto wykonywana podbitka z elewacji, robiona w specjalnej technologii, wypracowanej w naszej firmie.