Rekuperacja Żelazowa Wola
Rekuperacja a okap w Żelazowej Woli
Podłączenie okapu kuchennego do rekuperatora nie jest dobrym pomysłem. Co więcej, okapu nadkuchennego nie należy podłączać do instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła z dwóch powodów – zanieczyszczenia filtrów i wymiennika w rekuperatorze oraz ograniczonej wydajności wentylacji. Podczas gotowania i smażenia powstaje para wodna, a także unoszone wraz z powietrzem cząsteczki tłuszczu. Część tłuszczu zatrzymuje się na filtrze siatkowym, lecz reszta przenosi się do centrali wentylacyjnej, gdzie powoduje szybkie zmniejszenie przepustowości filtra i konieczność częstej jego wymiany, ponadto osiada na wymienniku, zmniejszając efektywność wymiany ciepła. Przy tym odkłada się na całej długości kanału wywiewnego, tworząc dobrą pożywkę do rozwoju zanieczyszczeń biologicznych.
Pod względem krótkotrwałych wymagań wentylacyjnych, w kuchni powinna zachodzić znacznie intensywniejsza wymiana powietrza niż w innych pomieszczeniach. Wydajność porządnego wentylatora w okapie to przynajmniej 500 m3/h, są też modele o przepływie ponad 700 m3/h. Tymczasem centrala wentylacyjna w domu jednorodzinnym pracuje zwykle, przetłaczając 150–200 m3/h powietrza i to na cały budynek. Oczywiście jej wydatek maksymalny jest większy, z reguły około 400-500m3/h, ale znowu na cały budynek.
Intensywny przepływ w okapie jest niezbędny, bo chodzi o szybkie odprowadzenie pary wodnej i nieprzyjemnych zapachów. Wentylacja mechaniczna przystosowana jest do równomiernej wymiany powietrza w całym domu, zatem nie można chwilowo skierować całego strumienia wentylacyjnego jedynie do kuchni. Komfortowe użytkowanie wymaga więc rozdzielenia wentylacji podstawowej od odprowadzenia oparów znad kuchenki – poprzez niezależne wyprowadzenie wylotu z wyciągu nadkuchennego na zewnątrz. Bardzo ważne jest zastosowanie klapy zwrotnej aby zapobiec niepożądanej migracji powietrza w czasie gdy wyciąg jest wyłączony. Można połączyć sterownik rekuperatora z okapem, tak, iż włączenie okapu spowoduje wyłączenie wywiewu rekuperatora. Analogicznie do trybu kominkowego.
Stosowanym czasem rozwiązaniem jest zastosowanie pochłaniacza zamiast okapu. Nie usuwa on jednak powietrza, tylko je oczyszcza. Po przejściu przez pochłaniacz, powietrze trafia z powrotem do kuchni. Jest to jednak wariant znacznie mniej skuteczny niż okap z wyciągiem.
Okap w Żelazowej Woli
Niedano pisałem o okapie i rekuperacji, Napomknąłem wówczas.o zastosowanie pochłaniacza zamiast okapu. To co odróżńia pochłąniacz od wyciągu to praca w obiegu zamkniętym, czyli bez usuwania powietrza na zewnątrz. Jest to możliwe ponieważ zastosowane są dodatkowych filtrów z węglem aktywnym, które wychwytują nieprzyjemne zapachy (filtry w wyciągach tylko filtry zatrzymują zawarty w oparach tłuszcz). Ponieważ przefiltrowane powietrze nie jest wywiewanie tylko wraca do pomieszczenia, to pochłaniacz nie spowoduje powstania ciągu wstecznego. Nadaje się zatem do instalacji w każdej kuchni, zarówno z wentylację grawiatacyjną jak i mechaniczna. Trzeba tylko regularnie zmieniać filtry z węglem aktywnym.
Wentylacja z rekuperacją w zamieszkałym domu
Wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej w nowym budynku jest niezbyt trudne. W zamieszkałym jest trudniejsze ale nie jest niewykonalne.
Montaż rekuperacji w zamieszkałym domu najczęściej przeprowadzany jest przy okazji remontu - naonczas najłatwiej jest ułożyć kanały wentylacyjne tak aby jak najmniej zawadzały. Nie sposób uniknąć wielu utrudnień, wynikających z już istniejących instalacji domowych. Koniecznie trzeba też wygospodarować miejsce na rekuperator.
Rodzaje rekuperatorów
Dobre urządzenie powinno się wyróżniać wysoką sprawnością odzysku ciepła, niedrogą eksploatacją (praca wentylatorów, filtry) oraz cichą pracą. Dostępne na rynku rekuperatory różnią się między sobą rodzajem zamontowanego w nich wymiennika ciepła. W chwili obecnej na rynku dominyją urządzenia z wymiennikami przeiwprądowymi i krzyżowymi. Inne konstrukcje wymienników to margines rynku.
Wygodną obsługę wentylacji mechanicznej zapewniają sterowniki. Do wyboru mamy modele ręczne i automatyczne. Umożliwiają one regulację wielkości przepływu powietrza - na przykład inne można ustawić w dzień, inne nocą oraz w czasie dłuższej nieobecności domowników.